Dokumenty część 2.

Obiecana przeze mnie druga część postu o dokumentach. A zatem drodzy czytelnicy poniżej krótki spis co możecie już wyrzucić a co trzeba trzymać no i jak długo…

  • Rachunki. Wszystkie potwierdzenia przelewu,za nasze bieżące rachunki trzymam 3 lata. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zalegamy z płatnością i otrzymaliśmy wyrok z sądu w tej sprawie, wtedy należy 10 lat trzymacz
  • Gwarancje i paragony. Każdą gwarancje trzymamy do dnia, w którym ona upływa i podepnijmy pod nią paragon gdyż zazwyczaj aby oddać sprzęt do naprawy w ramach gwarancji wymagane jest potwierdzenie zakupu czyli paragon. Paragony trzymajmy 2 lata na wypadek ewentualnej reklamacji.
  • Umowy bankowe.Wszelkie umowy zawarte z bankiem trzymajmy tak długo jak umowa trwa. W przypadku umów kredytowych, pożyczek wszelkie umowy, potwierdzenia spłat, potwierdzenie całkowitej spłaty trzymajcie 10 lat.
  • Umowy z ubezpieczycielem. Umowy polis na życie trzymamy całe życie, umowy czasowe np. ubezpieczenie mieszkania trzymajcie 3 lata po zakończeniu umowy, no i umowy ubezpieczeń obowiązkowych 10 lat po zakończeniu.
  • Dokumenty majątkowe. Ten rodzaj dokumentów zawsze lepiej trzymać. Nie zależnie czy to akt kupna/ sprzedaży nieruchomości, darowizny czy akt stanowiący o rozdzielności majątkowej zachowajmy. A nóż widelec kiedyś będzie nam potrzebny.
  • Świadectwa szkolne. Świadectwa ukończenia szkół, maturalne, dyplomy, zaświadczenia o kursach trzymajcie. Napewno będą potrzebne w przypadku zmiany pracy.
  • Świadectwa pracy. Pilnujmy ich zawsze gdyż będą potrzebne na pewno do rozliczenia emerytury.
  • PIT-y. Oj biada temu co zgubił PIT a na stole czeka na niego wezwanie do skarbowego. Ten rodzaj dokumentu trzymajcie 5 lat licząc od końca roku daty potwierdzającej złożenie wystawionej przez urząd skarbowy.
  • Dokumenty, których strzeżmy jak oka w głowie. Akty urodzenia, ślubu, zgonu, orzeczenia o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, metryki chrztu, bierzmowania. Wszystkie te dokumenty najlepiej włóżmy do jednej teczki z napisem ważne, nie wyrzucać.
Reklamy

3 uwagi do wpisu “Dokumenty część 2.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s