Dokumenty

  I znów nadszedł ten dzień gdzie spojrzałam do szuflady z listami i załamałam ręce. Tysiąc razy powtarzam sobie, że to już ostatni raz, że będę odkładać na miejsce a jednak znowu piętrzy się tu cały stos listów wszelakiej treści. Czy wy też tak macie? Wracacie do domu, zaglądacie do skrzynki, wyjmujecie korespondencje i rzucacie ją w domu w jakieś miejsce pobieżnie przeglądając. I stosik rośnie. A nie powinno tak być! 🙂 No cóż nikt nie jest doskonały. Zatem do dzieła kochani! Ja powiem Wam jak ja sobie radzę ze wszystkimi dokumentami w domu.

  • Codzienna korespondencja. Osobiście zaglądam do skrzynki jakieś 2 razy w tygodniu i w te dni zazwyczaj na koniec dnia rozdzielam wszystkie listy. Rachunki, wyciągi i sprawozdania, reklamy i listy innej treści. Wyciągi i inne listy odkładam na właściwe im miejsce po przeczytaniu, chyba,że są nie potrzebne to lądują do kosza. Reklamy przeglądam i kosz! A rachunki, rzecz święta i najważniejsza trafiają do kolejnego sortowania.
  • Rachunki. Sprawa z rachunkami wygląda u mnie tak. Zazwyczaj w kopertach są jeszcze jakieś reklamy, notesy i np. bilingi telefonów zatem otwierając kopertę odkładam to co istotne a reszta ląduje do kosza. Aby zachować porządek w rachunkach założyłam dwie koperty na rachunki do opłacenia i opłacone czyli zazwyczaj potwierdzenia zapłaty. I wszystkie druki przelewów z rachunków lądują w kopercie do opłacenia i czekają na przeniesienie do drugiej koperty.
  • Porządkowanie dokumentów. Niestety wszyscy mamy całe stosy dokumentów w domu. A to umowy a to świadectwa, paragony, rachunki, pity i tysiące innych rzeczy. Sposobów na zachowanie porządku w tym wszystkim jest kilka. Można wszytko podzielić latami i w kolejnych segregatorach czy pudełkach zamykać wszystkie dokumenty z danego roku. Jest też sposób tematyczny na dzielenie wszystkiego kategoriami. Ja osobiście mam wielkie pudło, w którym jest mnóstwo papierowych teczek. Każda teczka jest podpisana. I tak oto jest teczka Pity a tam chronologicznie jeden pod drugim w koszulkach,teczka świadectwa, teczka umowy z bankami itd. Oczywiście z racji posiadania męża cześć teczek jest podwójna a różni je jedynie dopisek imienia pod tytułem.
  • Przechowywanie. Tak naprawdę kwestie tego jak będziecie przechowywać dokumenty zależy od was . Czy będzie to połka na regale z segregatorami, papierowe teczki, koszulki, czy pudełka wybierzcie sami ważne by wiedzieć co i gdzie się znajduje.

    Kiedy już będziecie gotowi na zrobienie porządku w waszych dokumentach w następnym poście obiecuje napisać co i ile czasu trzeba trzymać a co śmiało może lądować do kosza, aby sterty dokumentów nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Dokumenty

  1. Fajne pomysły na przechowywanie 🙂 jak będę się przygotowywać do przeprowadzki na pewno z nich skorzystam, narazie mam kilka teczek ułożonych mniej-więcej tematycznie. Ale może i tam przydał by się porządek już teraz… 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s