Stara zabytkowa księga.

Na pewno wiele z ns ma w domu, stare książki, które stoją gdzieś na półce zbierając tonę kurzu lub od dawna leżą w piwnicy czy na strychu…. Ale zaraz! przecież niekoniecznie muszą być stare, nawet te całkiem nowe książki odstawione na miejsce też stają się masową zbieraniną kurzu. No i jak je tu odświeżyć? Nic trudnego kilka prostych zabiegów i nasze książki będą żyły wiecznie…..

 
  • Zbieranie kurzu. Aby odkurzyć książki najlepiej jest użyć pędzla, takiego do malowania ścian i czyścić każdą książkę pojedynczo. Wtedy na pewno nie przeniesiemy kurzu z książki na książke.
  • Stara, zwilgotniała księga. Kojarzycie ten zapach? Nic przyjemnego. Stare książki mają taki charakterystyczny zapach stęchlizny, ale można to usunąć. Wystarczy wziąć książkę i włożyć ja do torby z kocim żwirkiem na kilka dni. Po tym czasie żwirek wchłonie wilgoć i zapach a książka będzie odświeżona.
  • Mole książkowe. Nie chodzi mi tu wcale o pasjonatów czytania a o malutkie stworzonka, żyjące w książkach. Gdy zauważywy, że nasze ulubiine tomy są powoli zjadane weźmy je i włóżmy do plastikowej torby. Następnie zostawmy je przez 2 dni w zamrażarce. Po tym czasie owady wraz z larwami zginą i już nie będą ucztować na naszych półkach.
  • Lekka wilgoć. Gdy nasza książka tylko lekko zwilgotnieje wystarczy przesypać jej strony mąką ziemniaczaną odczekać kilka godzin i potem strzepać proszek. W ten sposób powinniśmy się pozbyć wilgoci.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s